Coraz więcej osób decyduje się na zabieg wybielania zębów. Powodem są nieestetyczne przebarwienia, które zaburzają piękno naszego uśmiechu. Przed wybielaniem uzębienia warto poznać przyczyny ciemniejszej barwy zębów, aby lepiej i skuteczniej dbać o ich kolor.
Leki
Zażywanie niektórych leków na alergię, nadciśnienie, niewydolności krążenia czy na zaburzenia psychiczne może być przyczyną przebarwienia zębów. Niektóre z nich mogą powodować trwałe przebarwienia szkliwa czy nawet uszkodzenie zębów.
Fluor i dieta
Ogólnie rzecz ujmując fluor wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu próchnicy, ale w dużych dawkach może być szkodliwy dla uzębienia i powodować przebarwienia.
Ciemniejsza barwa szkliwa może być skutkiem picia herbaty, kawy, czerwonego wina czy napojów gazowanych. Palenie papierosów także niekorzystnie wpływa na barwę naszego uzębienia. Kluczowym czynnikiem wpływającym na barwę szkliwa jest stosowana dieta i nawyki żywieniowe. Wrogiem białych zębów jest np. szpinak, buraki, jagody, porzeczki, pomidory. Ponadto owoce cytrusowe i wszelakie kwaśne produkty powodują erozję szkliwa, która również może skutkować przebarwieniem uzębienia.
Nawet właściwa higiena jamy ustnej nie pomoże w kwestii wyglądu uzębienia, jeżeli zęby będą narażone na dym tytoniowy. Badania pokazują, że w ciągu miesiąca od rozpoczęcia palenia papierosów zęby mogą przybrać żółtą barwę.
Geny i wiek
Za kolor naszego uzębienia odpowiedzialna jest także genetyka. To od niej zależy jaki odcień zębów posiadamy. Poza tym wszelakie urazy mogą powodować, że szkliwo w szybszym tempie przyjmie ciemniejszą barwę. Zęby mogą ulegać przebarwieniom także na skutek ścierania się szkliwa przez zgrzytanie zębami w związku ze stresem czy wadami zgryzu. W tym przypadku konieczna będzie wizyta u psychologa i stomatologa, który usunie skutki tzw. Bruksizmu. Dopiero po wyleczeniu zębów będzie można mówić o wybielaniu szkliwa.
Kolejną ważną przyczyną przebarwienia zębów jest wiek. Niestety z biegiem czasu nasze uzębienie przybierze ciemniejszy kolor. Jest to związane z ścieraniem się szkliwa, co powoduje, że w zębach odkładane są barwniki. Dlatego też zabieg wybielania nie przynosi zadowalających efektów już za pierwszym razem, najczęściej trzeba zdecydować się na kolejną sesję, a na sam koniec wykonać zabieg uzupełniający.
Jak widać z powyższego opisu na barwę zębów wpływ ma mnóstwo czynników. Część z nich jesteśmy sami w stanie wyeliminować np. rzucenie palenia, dbanie o higienę jamy ustnej czy stosowanie odpowiedniej diety. Niekied wspomagamy się stosowaniem środków wybielających zęby. Warto pamiętać także o właściwej higienie jamy ustnej i regularnych przeglądach uzębienia u dentysty.
Źródło: Style White – Pasta wybielająca