Radca prawny

Zawód radcy prawnego to w ostatnim czasie obok adwokata to dosyć popularny zawód. Głównym zadaniem takiej osoby jest pomoc prawna ludziom, którzy z powodu nieznajomości przepisów nie zawsze mogą sami rozwiązać dany problem. Dodatkowo jest to zajęcie przyszłości, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu usługi nigdy się nie skończy.

Odpowiednie wykształcenie to warunek konieczny

Radca prawny to osoba, która musi mieć obszerną wiedzę dotyczącą wykonywania tego zawodu. Żeby móc pracować w kancelarii prawnej warunkiem jest ukończenie magisterskich studiów prawniczych.

Student może ukończyć studia także za granicą jednak muszą być one wtedy uznane w Polsce i oczywiście podstawą jest studiowanie prawa. Tylko wtedy absolwent uczelni wyższej będzie mógł wiązać swoje plany z pracą w ojczystym kraju.

Podczas wielu lat nauki warunkiem koniecznym jest sumienna nauka. W przypadku, gdy ktoś nie będzie przyswajał wiedzy nie, będzie miał możliwości pracy w tym zawodzie.

Aplikacja radcowska czy to konieczność?

Radca prawny musi wzbudzać zaufanie, a swoją wiedzą nieść pomoc. Jeżeli ktoś nie spełnia dwóch powyższych warunków nie, powinien zajmować tak odpowiedzialnego stanowiska.

Aplikacja radcowska trwa trzy lata i jest praktyką, jaką musi odbyć absolwent. Ma ona za zadanie przygotowanie młodego człowieka do pracy w tym środowisku. Aplikacji nie można w żaden sposób ominąć, a więc jest to jedyna droga do wykonywania tego zawodu.

Oczywiście trzeba również wiedzieć jakie warunki należy spełniać, aby móc odbyć wyżej wymienione praktyki. Podstawą są już wcześniej ukończone z pozytywnym wynikiem studia. Kolejne elementy to korzystanie z pełni praw publicznych, posiadanie zdolności do czynności prawnych oraz niekaralność.

Odbyte praktyki i co dalej?

Zakończenie aplikacji radcowskiej można praktycznie uznać za koniec drogi zdobycia zawodu. Niemniej jednak w dalszym ciągu należy szlifować swoją wiedzę. Aplikacja kończy się zawodem zawodowym, który jest przeprowadzany przez Ministerstwo sprawiedliwości.

Jeżeli wyniki będą pozytywne to, następuje wpisanie takiej osoby na listę radców prawnych. Wpisu tego dokonuje okręgowa izba radców prawnych.

Elementem kończącym jest ślubowanie radców. Podczas tej uroczystości ślubuje się sumienne wykonywanie obowiązków i postępowanie zgodnie z zasadami oraz przepisami prawa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here