Rośliny akwariowe - dozowanie dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla jest bardzo istotnym produktem oddychania tlenowego – jest on wręcz niezbędny do prawidłowego zachodzenia procesu fotosyntezy. W przypadku warunków akwariowych odpowiedni poziom dwutlenku węgla jest konieczny do utrzymania roślinności w zbiorniku wodnym. Mniej wymagające rośliny akwariowe są w stanie poradzić sobie z dwutlenkiem węgla rozpuszczonym w wodzie, który znajduje się w niej dzięki napowietrzaniu, jednak tempo ich wzrostu oraz ich wygląd mogą nie być zadowalające. Natomiast przy dużej ilości roślin oraz intensywnym naświetlaniu, które powoduje niedobór CO2 w wodzie dodatkowa jego źródło będzie na pewno bardzo pomocne.

CO2 w akwarium – jak dostarczyć?
Sposoby dostarczania dwutlenku węgla do akwarium mogą być różne i są one uzależnione od wielkości zbiornika, obsady roślinnej oraz od ilości dostępnego światła.
Do mniejszych akwariów doskonale sprawdza się tzw. węgiel w płynie. Jest to preparat, który podaje roślinom akwariowym węgiel w dobrze przyswajalnej dla nich formie. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to dosłowne dostarczenie dwutlenku węgla do wody. Zawarty w preparacie aldehyd ulega utlenieniu do CO2, a cały ten proces zachodzi już na poziomie komórek rośliny.
Drugim sposobem jest zakupienie zestawu CO2 z butlą. Nawet najprostszy set zapewnia dopływ stałej ilości gazu oraz pozwala kontrolować proces jego rozpuszczania w wodzie bez większej ingerencji człowieka. Jest to obecnie najskuteczniejszy oraz najbardziej wydajny sposób dozowania dwutlenku węgla.

metasetagalareta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here