Zakłopotanie, strach, a nawet płacz – zwykle takie emocje towarzyszą dzieciom, kiedy dowiedzą się, że będą musiały udać się do pobliskiego laboratorium, aby pobrać krew. Nie jest to bolesne badanie, ale na pewno nie należy do tych przyjemnych. Swoją drogą warto zastanowić się, czy w ogóle istnieją przyjemne badania. Ale wracając do tematu, jeśli lekarz podejrzewa u dziecka jakąś chorobę, wówczas kieruje takie dziecko, bądź oczywiście osobę dorosłą, na badanie krwi. Co w sytuacji, jeśli podczas przeglądania wyników z badania lekarz stwierdzi, że coś mu się nie podoba, gdyż wyniki nie są dobre lub krótko mówiąc złe? Otóż jeśli do takiej sytuacji dojdzie, wówczas wykonuje się tak zwany wymaz krwi. Wymaz krwi polega na szczegółowej analizie populacji leukocytów, a zwykle na wyniki badania czeka się od dwóch do czterech dni, w zależności, czy laboratorium, w którym robiliśmy badanie, ma dużo odłożenie na ten moment.
Limfocyty
Jeśli po analizie rozmazu krwi okaże się, że liczba limfocytów w organizmie człowieka się podniosła, wówczas możemy mieć podejrzenie złapania wielu chorób. Do jednej z nich zaliczyć możemy przewlekłą białaczkę limfatyczną, która jest najczęstszą postacią nowotworu krwi u dorosłych. Białaczka limfocytowa według ekspertów jest najczęściej rozpoznawanym rodzajem białaczki u dorosłych. Jak pokazują dane statystyczne, białaczka limfocytowa stanowi od dwudziestu pięciu do nawet trzydziestu kilku procent wszystkich białaczek. Kolejnymi chorobami, wynikającymi z podwyższonej liczby limfocytów, które zostały wykazane podczas analizy rozmazu krwi zaliczyć możemy gruźlicę, odrę, świnkę, różyczkę czy też choroby autoimmunologiczne. Przy podwyższonej ilości limfocytów istnieje ryzyko zachorowania również na kiłę czy szpiczak mnogi, czyli złośliwy i niewyleczalny nowotwór kości.
Monocyty
Również podwyższenie monocytów w organizmie człowieka nie jest niczym dobrym. Jeśli w trakcje rozmazu krwi okaże się, że liczba monocytów rośnie, wówczas musimy się nastawić na długą drogę pod hasłem leczenie. Czym szybciej uda się zdiagnozować chorobę, tym może okazać się, że jest szansa, że jeszcze nie wszystko jest stracony i możemy dojść do pełnego zdrowia po trudnej walce, ale ostatecznie walce skutecznej. Zatem w przypadku wzrostu monocytów możemy mówić o takich chorobach jak gruźlica, kiła, nowotworu, zapalenie wsierdzia czy urazy chirurgiczne. Rzadko spotykaną chorobą, która może się pojawić, jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Ta ostatnia choroba atakuje jelita, żołądek, przełyk razem z ustami i penetruje w głąb ściany przewodu pokarmowego. Choroba Leśniowskiego-Crohna objawia się biegunkami, bólami brzucha, w stolcu pojawia się krew i śluz.
Jeśli badanie krwi wykaże, że coś niepokojącego może dział się w naszym organizmie, wówczas nie ma na co czekać. Trzeba udać się do lekarza specjalisty, w celu kolejnych diagnozujących nasz stan zdrowia badań.