W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czy lepiej jest wybrać samochód posiadający automatyczną skrzynię biegów, czy może lepiej zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest skrzynia ręczna. Sprawdzimy jakie zalety i wady posiadają poszczególne rozwiązania. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy planują w najbliższej przyszłości zakup nowego auta i nie mogą zdecydować się na wybór konkretnej skrzyni.
„Automat” tylko do miasta?
Skrzynie automatyczne to przede wszystkim domena krajów amerykańskich. Tam udział samochodów z „automatami” jest przeważający nad skrzyniami manualnymi. W Europie ciągle takich warunków nie mamy, jednak automaty są coraz popularniejsze w autach miejskich, nawet bardzo małych, kompaktowych pojazdach. Jest to ciekawe o tyle, że dotychczas automatyczne skrzynie biegów charakteryzowały przede wszystkim drogie i duże auta z mocnymi silnikami. Niemniej popyt na automaty w autach miejskich jest na tyle duży, że producenci zaczęli bardzo mocno przychylać się do montażu tego typu skrzyń do miejskich samochodów. Czy rzeczywiście skrzynie automatyczne nadają się tylko do jazdy miejskiej? Naszym zdaniem nie. Auta w nie wyposażone sprawują się tak samo dobrze zarówno na miejskich drogach jak i na trasie. Nie ma tu nawet znacznego wzrostu spalania, co jest głównym argumentem przeciwników takich skrzyń.
Wybór trudny tylko w teorii?
Coraz głośniej słyszy się opinię, że jeśli ktoś raz spróbuje jazdy z automatyczną skrzynią, to nie powróci już do tradycyjnego rozwiązania. Można powiedzieć, że do pewnego stopnia jest do prawdą. Jednak wciąż istnieje duża grupa osób, które preferują skrzynie manualne. Skąd się to bierze, czyżby automatyczne skrzynie biegów nie były jednak rozwiązaniem dla wszystkich? Otóż skrzynia ręczna daje nam większą kontrolę nad samochodem, ponieważ to my decydujemy na jakich obrotach jeździmy, kiedy zmieniamy biegi, czy chcemy redukować zwalniając, czy wrzucić luz i po prostu się toczyć. W automacie do komputer podejmuje za nas wszystkie te decyzje, co w jeździe miejskiej jest dobre i pożądane, jednak w trasie sporo kierowców chciałoby wziąć sprawy we własne ręce. Ponieważ dziś posiadanie kilku samochodów nie jest niczym nadzwyczajnym, zwykle wybieramy mały i kompaktowy samochód do miasta i do niego dobieramy automatyczną skrzynię biegów, natomiast drugie auto jest większe i bardziej reprezentacyjne, przeznaczone głównie do jazdy w trasie i tam właśnie decydujemy się na skrzynię manualną.