Skórki przy paznokciach wyglądają bardzo nieestetycznie. Sprawiają, że dłonie wyglądają na zaniedbane. Twarde, zaniedbane skórki przy paznokciach potrafią się „zadzierać” powodując ból i dyskomfort.
Skórki przy paznokciach – w jaki sposób usuwać zadziory?
Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy w ogóle usuwać. Część kosmetyczek twierdzi, że usuwanie skórek jest zbędne i powoduje szybsze ich narastanie. Zgodnie z tą teorią, należy je jedynie odsuwać i pielęgnować z wykorzystaniem olejków i specjalnych odżywek. Jeśli mimo pielęgnacji nasze skórki intensywnie się przesuszają, zadzierają, warto pomyśleć o ich usuwaniu. Można to zrobić u kosmetyczki, ale jest to również w pełni wykonalne w warunkach domowych. W pierwszej kolejności, należy dokładnie zmyć resztki lakieru z płytki paznokci. Kolejnym krokiem będzie moczenie dłoni w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub olejków, tak aby jak najbardziej zmiękczyć skórki, co zapewni bezbolesne ich usunięcie. Wymoczone skórki powinno się zabezpieczyć preparatem zmiękczającym, od razu po wyjęciu dłoni z kąpieli. Dzięki temu zabiegowi zmiękczone moczeniem w wodzie skórki nie wyschną i nie stwardnieją w trakcie wycinania. Następnie można przystąpić do odsuwania skórek za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego patyczka, oraz delikatnego wycinania z użyciem cążków, lub małych nożyczek. Nie zaleca się stosowania popularnych radełek – często są zbyt ostre, a nieumiejętnie stosowane potrafią poranić dłonie.
Skórki trzeba usuwać bardzo uważnie i dokładnie. Niedoświadczonym osobom może to zająć nawet godzinę. Trzeba bardzo uważać, aby nie przerwać ciągłości skóry. Strupki i zranienia na pewno nie poprawią estetyki naszych dłoni, a mogą dodatkowo stać się miejscem zakażenia bakteriami czy grzybami. Należy pamiętać o dokładnej dezynfekcji przedmiotów używanych do pielęgnacji paznokci, nawet gdy używamy ich wyłącznie w domowym zaciszu. Zapewnienie właściwej higieny jest ważne, pozwoli uniknąć zakażenia, jeśli pomimo ostrożności dojdzie do zranienia.