Skuteczne leczenie uzależnień od alkoholu

0
916

Uzależnianie od alkoholu to bardzo powszechny problem w naszym kraju. Według luźnych statystyk dotyczy ponad 2,5 mln naszych rodaków, z czego 700 do 900 tyś osób jest uzależnionych. W rodzinach, w których przynajmniej jedna osoba zmaga się z uzależnieniem żyje około 1,5 – 2 mln dzieci. Skąd możesz mieć pewność, że problem ten nie dotyczy Ciebie? A jeżeli Ty lub bliska Ci osoba zauważa u Ciebie niepokojące objawy, co powinieneś zrobić?

Uzależnienie od alkoholu – jak się objawia?

Objawy uzależnienia od alkoholu nie zawsze są oczywiste, niekiedy osoby mające z tym problem potrafią latami oszukiwać nie tylko innych, ale i też siebie. Wiele osób spożywa trunki alkoholowe, aby się nieco zrelaksować po ciężkim dniu w pracy – niekiedy nawyk staje się na tyle silny, że nie potrafią one rozluźnić się bez alkoholu. Jest to już pierwszy sygnał, który świadczy o tym, że należy przyjrzeć się swojej konsumpcji tego typu napojów. Jakie mogą być inne symptomy uzależnienia? Na przykład silna potrzeba spożywania alkoholu, czyli tzw. głód. Osoby, które przez jakiś czas nie mogą go spożywać, na przykład, ponieważ zażywają leki, często odczuwają objawy abstynencyjne. Należą do nich między innymi: drżenie mięśni, wymioty, biegunka, zaburzenia snu, drażliwość, wzmożona potliwość czy tachykardia. Ponadto, u osób uzależnionych zostaje zmieniona tolerancja alkoholu – ta sama dawka co zawsze, nie przynosi już efektu rozluźnienia, co zachęca ich do przyjmowania większej ilości trunków. Charakterystyczną cechą ludzi, którzy mają problem z alkoholem jest także to, że nie kontrolują procesu picia alkoholu – mają trudność z zakończeniem spożywania lub nie potrafią odmówić.

Leczenie alkoholizmu – co powinieneś wiedzieć?

Wiele osób regularnie spożywających alkohol, ma tendencje do zaprzeczania problemowi. Dlaczego jednak warto podjąć stanowcze działania, jeżeli sytuacja staje się coraz bardziej kłopotliwa? Uzależnienie od alkoholu jest bardzo szkodliwym nałogiem, ponieważ niszczy zdrowie, psychikę, ale też relacje z innymi. Często cierpią na tym osoby zupełnie bezbronne, takie jak dzieci czy inni domownicy. Według WHO alkoholizm jest postępującą chorobą, która stopniowo wyniszcza organizm, a gdy jest nie leczona potrafi doprowadzić do śmierci. Ma wpływ między innymi na spowolnienie funkcji układu nerwowego, co daje objawy psychiczne i fizyczne. Ponadto choroba ta wywołuje szereg innych, negatywnych skutków społecznych, psychologicznych i socjalnych. Prowadzi do zaniedbywania relacji i codziennych obowiązków, zaburzeń pamięci oraz wahań nastroju. Osoby uzależnione sięgają po alkohol, mimo wiedzy, że jest on dla nich szkodliwy, co często kończy się utratą pracy czy prawa jazdy.

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Alkoholizm to choroba, którą powinno się leczyć przy pomocy specjalistów. Domowe sposoby często okazują się nieskuteczne, a nawet szkodliwe, ponieważ opóźniają zgłoszenie się ze swoim problemem do placówek, w których leczy się uzależnienia. Co jest podstawią terapii alkoholowej? Warunkiem leczenia alkoholizmu jest całkowita abstynencja – chory musi odstawić spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci, co pozwala na detoks, czyli odtruwanie organizmu. Leczenie uzależnień od alkoholu może przyjmować formę psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Uwzględnia często wsparcie farmakologiczne, zwłaszcza na początku terapii. Różnego rodzaju turnusy lub terapie alkoholików nie mają za zadania wyleczyć go z problemu, ale przygotować do samodzielnej walki, która zazwyczaj trwa do końca życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here