Nasza pamięć nie jest niezawodna przez całe życie. Owszem z wiekiem może się pogarszać, lecz jej stan jest także uwarunkowany naszymi działaniami. Może się zdarzyć i tak, że nawet w okresie szkolnym będziemy mieli z nią problemy.

Z pamięcią bowiem jest jak z mięśniami – im mniej ich używamy tym bardziej one zanikają. Nie oznacza to, że nie możemy poprawić jej stanu rzeczy, ponieważ odpowiedni trening pomoże nam utrzymać ją w doskonałej kondycji. Stan kondycji naszej pamięci jest niezwykle ważny zwłaszcza, kiedy jesteśmy w okresie szkolnym i dobra pamięć jest nam po prostu niezbędna do tego, aby odpowiednio przyswajać wiedzę nabytą na lekcjach.

Ćwiczenia pamięci – jak szybko się uczyć?
Przede wszystkim, aby zacząć się szybko uczyć musimy popracować najpierw nad naszą koncentracją, która szybko może zostać rozproszona zwłaszcza kiedy wykonujemy kilka rzeczy na raz. Oglądanie serialu lub filmu podczas uczenia się nie jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeżeli mamy tzw. podzielność uwagi. Naszą uwagę najczęściej jednak w dzisiejszych czasach rozprasza smartphone – powiadomienia przychodzące z aplikacji różnych portali społecznościowych mogą skutecznie odciągnąć naszą uwagę od nauki.
Nasz mózg lepiej zapamiętuje informacje również wtedy, kiedy jest wypoczęty. Wszak powszechnie wiadomo, że stres nie stanowi najlepszego przyjaciela podczas nauki. Znacznie szybciej się denerwujemy wielkością materiału i zamiast skupiać się na samej nauce skupiamy się na terminach egzaminu i wielkością materiału do przerobienia. Poza tym pod silną presją nasza pamięć jak gdyby się wyłącza. Pomimo tego, że wiemy o czymś doskonale w sytuacji stresowej możemy nagle wszystko zapomnieć. Natomiast kiedy się już uspokoimy, wszystkie informacje wracają do naszej pamięci. Zrelaksowany umysł sprzyja zatem nauce. Taki stan zrelaksowania możemy osiągnąć za pomocą oczywiście snu, albo też medytacji.

Warto także na koniec wspomnieć o tym, że w internecie znajdziemy mnóstwo przydatnych ćwiczeń wspomagających zarówno samą pamięć, jak i ćwiczących właśnie koncentrację. Możemy też z łatwością odnaleźć porady dotyczące tego, jak skutecznie się odstresować przed nauką.

sztukapielegnowania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here