Jak pokazują policyjne statystyki, w 2016 roku wszczęto niemal 64 tys. postępowań związanych z kradzieżą z włamaniem. Wiele z nich dotyczyło włamań nie do domów prywatnych, a do firmy. I choć każde włamanie jest dotkliwe – kradzież firmowego mienia może narażać na o wiele wyższe straty. Dlatego warto skorzystać z odpowiednich zabezpieczeń, które pomogą im zapobiec.
Co tracisz, gdy złodziej włamie się do Twojej firmy? W najbardziej optymistycznym przypadku skończy się na wybitej szybie / sforsowanym zamku w drzwiach i skradzionym telefonie czy laptopie z biura. Ale utrata mienia – nawet tego najdroższego – to tylko jedna strona medalu. Druga to utrata ważnych danych, takich jak: informacje o Twoich klientach, kontrahentach, latami zbierane bazy danych, oryginały dokumentacji firmowej… Wbrew pozorom i to może się stać łupem przestępców. Właśnie dlatego inwestycja w różnego rodzaju środki ochrony, w tym na przykład monitoring budynków, to nie fanaberia, a rozsądny wydatek – zwłaszcza, gdy wybierzesz te najlepiej dopasowane do specyfiki Twojej działalności. Na jakie postawić?
Ochrona fizyczna czy monitoring budynków?
O ile ochrona fizyczna, a więc obecność pracownika ochrony przez 24 godziny na dobę – czy w formie stałych patroli staje się koniecznością tylko w przypadku dużych obiektów, o tyle w przypadku mniejszych firm może być niezasadna. Zwłaszcza, że dziś profesjonalny monitoring budynków potrafi z powodzeniem zastąpić pracę ochroniarza. Jest jednak kilka warunków, które taki system monitorowania musi spełnić. Powinien:
- posiadać sprzęt nowej generacji, który zapewnia wyraźny obraz (nawet w rozdzielczości HD) i pozwala na nieprzerwaną transmisję danych i ich niezawodne rejestrowanie,
- zostać zamontowany w odpowiednich miejscach na terenie obiektu. Kamer wcale nie musi być dużo. Muszą jednak obejmować nawet najbardziej niepozorne zakamarki – by na obrazie z monitoringu nie było tzw. „ślepych punktów”,
- podlegać profesjonalnemu nadzorowi – tak, by nie tylko można było odtworzyć, że doszło do włamania, ale zareagować na zagrożenie w momencie, gdy nastąpi.
Takie rozwiązania oferują eksperci w sektorze security, np. Konsalnet – największa firma w branży z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku. Nowoczesne systemy monitorowania pozwalają m.in. na wykonanie:
- wideo obchodu – czyli sprawdzenia, co dzieje się na terenie obiektu bez konieczności wizyty pracownika ochrony,
- wideo weryfikacji – natychmiastowego sprawdzenia sytuacji, gdy system alarmowy da znać o nieprawidłowościach, np. nieautoryzowanym wejściu do firmy, pojawieniu się dymu czy innych zagrożeniach.
W efekcie, gdy zagrożenie zostanie potwierdzone przez Centrum Monitoringu, ekipa interwencyjna dociera na miejsce błyskawicznie, a o zdarzeniu powiadamiana jest policja.
Co zyskujesz?
Monitoring w połączeniu z odpowiednio dobranym systemem zabezpieczeń (np. czujnikami ruchu czy elektronicznym systemem dostępu) pozwala zredukować zagrożenie włamaniem do firmy. Zapewnia Ci też bezpieczeństwo na co dzień. Jeśli więc chcesz zadbać o swoje mienie, zabezpieczyć dane osobowe i zatroszczyć się o pracowników – skontaktuj się ze specjalistami z branży security i dobierz system i funkcje, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom.