Własna firma - jaki biznes wybrać?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to dla wielu osób cel sam w sobie. Większość ludzi wolałoby pracować na własny rachunek niż na etacie. Uważają oni, że praca taka jest znacznie bardziej rozwijająca i wpływa głównie na dobro tej osoby, a nie szefa, którego często pracownik nie lubi.

Niestety, większość z tych osób, pomimo marzeń, nie do końca wie, co chciałaby robić, ani jaka forma działalności najbardziej ich interesuje. Dlatego bardzo popularne jest pytanie jaką działalność otworzyć.

W związku z tym pierwszym i podstawowym elementem powinien być wybór odpowiedniego biznesu. Najłatwiej założyć działalność gospodarczą, w której człowiek ma już doświadczenie lub jego kontakty pozwalają na zdobycie pierwszych klientów. Część osób stara się zmienić w pracę swoje pasje i zainteresowania. Nie zawsze odnosi to sukces, czasami wręcz prowadzenie biznesu powiązanego z pasją potrafi pasję tą skutecznie zabić. Z kolei druga część osób poszukuje najbardziej dochodowego biznesu. Pomysł ten jest jak najbardziej w porządku – w końcu do tego ma służyć firma – aby zarabiać pieniądze.

Obecnie, do najbardziej popularnych działalności gospodarczych możemy zaliczyć: zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, firmy remontowo – budowlane, firmy sprzątające. Posiadając odpowiedni lokal, wiele osób zastanawia się nad otworzeniem pensjonatu, baru lub restauracji, czy też żłobka lub przedszkola.

Każdy z tych pomysłów jest na swój sposób dobry. Podstawą, aby sprawdzić, który z nich będzie najlepszy, jest stworzenie dobrego biznesplanu. Narzędzie te służy nie tylko do określenia kosztów i zarobków. Na jego podstawie można przeprowadzić pogłębione badania rynku, dzięki którym łatwo można określić, czy dany pomysł ma sens w danym miejscu. Przykładowo, w niewielkim mieście, gdzie na co drugiej ulicy znajdziemy sklep z rzeczami używanymi, kolejny tego rodzaju przybytek nie ma sensu – zbyt duża konkurencja.

Poniżej zostaną opisane, w krótkich słowach, poszczególne biznesy wcześniej wymienione. Są to przedsiębiorstwa na tyle uniwersalne, że dopasować je można do każdego lokalnego rynku.

Salon fryzjerski lub salon kosmetyczny jest jednym z najpopularniejszych biznesów wśród kobiet. Często jedno i drugie jest ze sobą połączone – możliwość zrobienia zarówno fryzury jak i nałożenie makijażu czy manicure jest coraz popularniejsze. Zaletą tego typu biznesu jest brak wymagań, koncesji czy pozwoleń. Należy zapewnić odpowiednie warunki fitosanitarne, a samego strzyżenia można nauczyć się już podczas najprostszego kursu. Walka o klienta w przypadku takiej działalności powinna polegać na konkurowaniu jakością obsługi oraz ceną.

Wśród mężczyzn, zwłaszcza tych ze zdolnościami manualnymi, pytanie jaką działalność otworzyć jest równie proste. W głównej mierze będzie to firma remontowo – budowlana. Od przedsiębiorcy wymaga przede wszystkim posiadania sprzętu i umiejętności. To na podstawie tych drugich firma trafia do większej ilości klientów, a co za tym idzie zarabia znacznie większe pieniądze. Pracując szybko, estetycznie i w dobrej cenie, szybko można podbić lokalny (i nie tylko) rynek.

W większych miejscowościach prym wiodą firmy sprzątające. Duża ilość biurowców, coraz częściej coraz bardziej zapracowani lub zmęczeni mieszkańcy, sprawiają, że coraz popularniejsze jest zlecanie codziennych czynności osobom lub firmom trzecim. W trend ten wpisują się firmy sprzątające, które mogą łatwo znaleźć swoją niszę. Rynek wymaga bardzo wielu różnorakich sposobów sprzątania. Odnalezienie własnej niszy może być bardzo opłacalne.

Mieszkając w okolicy o dużych walorach turystycznych oraz posiadając odpowiednie miejsce czy lokal, można zastanowić się nad prowadzeniem pensjonatu. Jest to biznes początkowo dość kosztowny – należy zainwestować w przygotowanie pokojów oraz reklamę. Zwłaszcza ta druga jest istotna, skoro biznes celuje w inny region niż ten, na którym działa.

Otworzenie baru lub restauracji jest z reguły kwestią posiadania lokalu w większej miejscowości. Na wsi często jest to pomysł trudny do wytworzenia zysku, chyba że działa on na terenie turystycznym. W przypadku baru niezbędne jest posiadanie odpowiedniej koncesji na sprzedaż alkoholu. W przypadku restauracji jest to wymagane również tylko wtedy, gdy chcemy sprzedawać alkohol. W przypadku restauracji warto zastanowić się nad oferowaną kuchnią – czy będzie tradycyjna polska, europejska czy obecnie niezwykle popularna kuchnia azjatycka lub arabska (popularnie nazywane chińczykiem lub kebabem).

Od kilku lat istnieje prawdziwy boom na prowadzenie żłobka lub przedszkola. Wynika to przede wszystkim z braku miejsc w publicznych przybytkach, do których czasami w kolejkę należy zapisać się nawet na dwa lata wcześniej. W przypadku takiego biznesu podstawą jest odpowiednie wykształcenie, tak aby móc pracować z dziećmi. Kolejną sprawą jest zapewnienie odpowiednich warunków – ma być bezpiecznie, komfortowo i czysto. Warto też przyjrzeć się wcześniej sytuacji demograficznej w miejscowości i okolicach – to, że dzisiaj brakuje miejsca dla kilkudziesięciu dzieci nie oznacza, że tak będzie choćby rok później.

Przed samym założeniem firmy warto jeszcze zastanowić się nad jego formą. Podane wyżej przykłady można prowadzić głównie jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak myśląc już choćby o firmie produkcyjnej, warto zastanowić się nad formą prawną. Czasami spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie lepszym pomysłem niż zwykła działalność. A jej zalety pomogą tylko w prowadzeniu przedsiębiorstwa i jego przyszłym rozwoju.

Każdy biznes ma swoje wady i zalety. Niektóre są łatwe do uruchomienia, inne wymagają odpowiednich warunków, koncesji czy pozwoleń. Nawet najprostszy biznes wymaga jednak, aby był dobrze przemyślany, a przyszły przedsiębiorca powinien znać rynek na którym chce oferować konkretne usługi czy wyroby. Brak analizy rynku może doprowadzić do sytuacji, w której po jednym dobrym roku (w sensie biznesowym), kolejne lata przyniosą tylko straty i ostatecznie bankructwo przedsiębiorstwa. Pytanie powinno brzmieć nie tylko jaką działalność otworzyć, ale i jak ją utrzymać.

eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here