Kobiety zmagają się z wieloma różnymi, niezwykle dokuczliwymi dolegliwościami oraz problemami, bez wątpienia, jednym z nich jest problem wypadających narządów rodnych. Zawsze wypadanie narządów rodnych, to dla kobiety naprawdę bardzo nieprzyjemny i uciążliwy problem. Jeżeli podejrzewasz, że masz problem z wypadającą macicą oraz pochwą, to obowiązkowo musisz udać się do lekarza, żeby skontrolować, czy nasze objawy są uzasadnione. Jeżeli okaże się, że nasze objawy są uzasadnione, to lekarz powie nam dobrze, jakie środku zaradcze musimy podjąć. Zawsze w takim właśnie wypadku, stosowana jest jakaś terapia, ale jej rodzaj, zależy od tego, ja duży jest problem z którym się borykamy. Zawsze odpowiednia terapia, może pomóc nam naprawić szkody i pozbyć się tej uciążliwej i kłopotliwej dolegliwości. Dlatego dowiedz się dokładnie, jakie są przyczyny oraz objawy wypadania macicy oraz pochwy.
Jakie są przyczyny wypadania macicy i pochwy?
W warunkach prawidłowych macica i pochwa są utrzymywane we właściwym położeniu przez tak zwany aparat podporowy oraz aparat wieszadłowy. Aparat podporowy stanowią mięśnie, powięzie i więzadła, które zamykają od dołu wejście do miednicy. Są one zgrupowane w dwie anatomiczne struktury, mianowicie przeponę miednicy i przeponę moczowo-płciową. Ich funkcją jest właśnie podpieranie z boków i od dołu pochwy i macicy. Aparat wieszadłowy z kolei tworzą przymacicza i więzadła macicy, które „przyczepiają” jej ściany do ścian kostnych miednicy. Oba te aparaty, jeśli są sprawne, przeciwstawiają się skutecznie siłom działającym na narządy rodne, występującym podczas wysiłku fizycznego, parcia przy oddawaniu stolca czy porodu. Dlatego fizjologicznie ściany pochwy nigdy nie ukazują się w szparze sromowej ani w spoczynku, ani podczas wysiłku. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dochodzi do uszkodzenia aparatów podporowego i wieszadłowego, czego konsekwencją jest wypadanie macicy i pochwy. Najczęstsze tego przyczyny to ciężka praca fizyczna, praca w pozycji stojącej, przewlekłe zaparcia lub kaszel, a przede wszystkim uszkodzenia podczas porodu, zwłaszcza związane z nacięciem krocza. Pewne znaczenie w przypadku wypadania macicy i pochwy może mieć także pogorszenie jakości tkanki łącznej dna miednicy, związane z pomenopauzalnymi zmianami hormonalnymi.
Wypadanie macicy i pochwy – objawy
Kobiety cierpiące na wypadanie macicy i pochwy skarżą się na silne bóle o charakterze pociągania w podbrzuszu i okolicy krzyżowej, zaburzenia mikcji pod postacią nietrzymania moczu (zwłaszcza przy kaszlu, kichaniu), zaburzenia defekacji pod postacią uczucia parcia na stolec oraz na ukazywanie się w szparze sromowej pochwy, a nawet szyjki macicy. Wypadanie macicy i pochwy ma różny stopień obniżenia – w skrajnych przypadkach następuje nawet całkowite wysunięcie macicy wraz z wynicowaniem pochwy. Pacjentki mogą się również uskarżać na bolesne współżycie. Rozpoznanie wypadania macicy i pochwy opiera się na starannie zebranym wywiadzie oraz wykonaniu badania ginekologicznego.
Wypadanie macicy a ćwiczenia kegla
Jeżeli podejrzewasz, że coś niedobrego dzieje się z kroczem, idź do ginekologa. To ważne, bo zanim choroba się rozwinie, można ją leczyć bez operacji i skupić się jedynie na wzmocnieniu mięśni miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla, bo to o nie chodzi, nie zabierają czasu i można je wykonywać w każdej sytuacji – stojąc w korku, czekając na autobus czy siedząc przy biurku. Jest wiele wariantów tych ćwiczeń. Najpierw trzeba zlokalizować te mięśnie. Jak to się robi? Gdy jesteś w toalecie, zatrzymaj na parę sekund strumień moczu i postaraj się wyczuć, które mięśnie pracują. Pamiętaj jednak, że przerywanie mikcji nie powinno być wielokrotnie powtarzane, bo może powodować zastój moczu, co sprzyja infekcji. Ale jest to najprostszy sposób nauczenia się wyodrębniania tych grup mięśniowych (mięśni przepony moczowo-płciowej), odpowiedzialnych za prawidłowe podpieranie dna miednicy. Ćwiczenia warto wykonywać z użyciem specjalnych stożków dopochwowych, których rozmiar pomoże ustalić ginekolog. Aby mieć sukcesy (pierwsze efekty zauważysz po 3 miesiącach gimnastyki), ćwiczyć trzeba regularnie, wykonując 50–100 powtórzeń każdego dnia.
Wypadanie macicy i pochwy – leczenie
Leczenie operacyjne wypadania macicy i pochwy polega na wykonywaniu zabiegów korygujących aparat wieszadłowy i/lub podporowy. Istnieje wiele technik tych operacji i mogą być one wykonywane zarówno z dostępu brzusznego, jak i pochwowego. Wynik operacji wypadania macicy i pochwy zazwyczaj jest zadowalający, choć zdarza się, że dochodzi do nawrotów zaburzeń lub też mogą one prowadzić do zwężenia pochwy i związanego z tym bolesnego współżycia. W mniej zaawansowanych postaciach wypadania macicy i pochwy statyki narządów płciowych stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na podawaniu estrogenów w maściach i globulkach. Poprawiają one jakość tkanki łącznej dna miednicy, co ma znaczenie zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Zaleca się również ćwiczenie mięśni dna miednicy za pomocą różnych technik oraz ewentualnie zabiegi fizjoterapeutyczne pod postacią elektrostymulacji. Profilaktyka wypadania macicy i pochwy powinna polegać na właściwym prowadzeniu porodu i wykonaniu we właściwy sposób nacięcia krocza.