U kobiet bardzo często może pojawiać się zgaga w ciąży i powinnyśmy wiedzieć, jak skutecznie możemy sobie z nią poradzić. Będzie ona dla nas bardzo uciążliwa i niewygodna i może powodować bardzo duży dyskomfort w naszym codziennym funkcjonowaniu. Pamiętajmy jednak o tym, że zgaga w ciąży jest dla nas nieszkodliwa i nie powinnyśmy dodatkowo martwić się jej występowaniem. Nie grozi ona nam, naszemu dziecko oraz ciąży, ponieważ nie ma na nie wpływu. Jest tylko bardzo niewygodna i męcząca.
Zgaga w ciąży występuje, ponieważ progesteron w naszym organizmie rozluźnia mięśnie naszego przewodu pokarmowego. Co za tym idzie kwasy żołądkowe oraz enzymy trawienne łatwiej cofają się z żołądka do naszego przełyku. Powoduje to wszystkie towarzyszące dolegliwości oraz dyskomfort. Następnie podczas ciąży i powiększania się macicy naciska ona bardziej na nasz żołądek, co również przyczynia się do powstawania zgagi. Przez to treści pokarmowe łatwiej przedostają się do przełyku.
Zgaga w ciąży objawia się przez uczucie kwaśności w ustach, odbijanie się, palący ból za mostkiem, który promieniuje wzdłuż naszego przełyku.
Powinniśmy wiedzieć, jak skutecznie sobie z nią radzić i leczyć ją. Po pierwsze zgaga w ciąży będzie mniejsza, jeśli zwrócisz uwagę na to, co jesz. Głównie postaraj się ograniczyć potrawy ciężkostrawne, tłuszcze, węglowodany oraz potrawy kwaśne. Nie jedz również czekolady, ponieważ jest tłusta oraz potraw mocno i ostro przyprawionych. Staraj się jeść regularnie i rób to często, nie rób dużych przerw między swoimi posiłkami. Postaraj się również o jedzenie powolne, dokładne i nie spożywaj kolacji od razu przed pójściem spać. Po jedzeniu również chwilę odpocznij i pozwól, żeby jedzenie przeszło przez przewód pokarmowy. Jeśli w nocy złapie Cię zgaga, to śpi z wysoko uniesioną głową, w pozycji prawie półsiedzącej.
Zgaga w ciąży jest uciążliwa i powinniśmy wiedzieć co zrobić, gdy już się pojawi. Wypróbuj domowe sposoby na przykład zjedz garść migdałów albo wypij szklankę ciepłego, niezbyt tłustego mleka.