Warszawa słynie ze swoich zielonych terenów, które łącznie zajmują powierzchnię jednej czwartej całej stolicy. Służą one mieszkańcom każdego dnia jako miejsce wypoczynkowe, a jednocześnie ozdabiają miasto. Wśród nich na uwagę zasługuje sobie między innymi Las Kabacki, położony w południowej części miasta.
Podstawowe dane
Las Kabacki położony jest w dwóch dzielnicach: Wilanów i Ursynów. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 924 ha, co czyni go wyjątkowo dużym lasem wewnątrz miasta.
Las Kabacki nosi imię Stefana Starzyńskiego i obecnie ma status rezerwatu przyrody, który został mu dany w 1980 roku. Do państwa należy już od lat trzydziestych i przez cały ten czas jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców stolicy.
Na jego terenie znajduje się ponad 600 gatunków roślin naczyniowych, a także ponad 60 gatunków drzew i krzewów. Wśród nich warto pamiętać o 13 pomnikach przyrody, wśród których na szczególną uwagę zasługuje sobie imponujący świerk o obwodzie 160 cm i wysokości 32 m. Jak można łatwo zgadnąć, las o takiej powierzchni jest nie tylko wykorzystywany przez ludzi, ale i przez zwierzęta – mieszkają tu między innymi sarny, dziki czy borsuki, a także liczne gatunki ptaków.
Las pełen historii
Wojna odcisnęła swoje piętno również na Lesie Kabackim. Znajdują się tutaj liczne mogiły poległych podczas walk Polaków, a także tablice upamiętniające ich bohaterstwo. Wśród ciekawych zabytków, które można tutaj znaleźć, warto wspomnieć o tablicy upamiętniającej jednostkę „Wicher”, która podczas II wojny światowej rozszyfrowywała niemiecką „Enigmę”.
W Lesie Kabackim zaznaczono także miejsce katastrofy lotniczej, która miała nad nim miejsce. Był rok 1987, kiedy w wyniku awarii samolot pasażerski linii lotniczych LOT zderzył się z ziemią w trakcie próby wykonania lądowania awaryjnego. W wyniku katastrofy zginęły 183 osoby – wszystkie, znajdujące się wówczas na pokładzie samolotu.
Ciekawostki
Obecnie Las Kabacki służy mieszkańcom Ursynowa, Wilanowa, a także innych dzielnic za miejsce rekreacyjne, pozwalające na różnorodne formy aktywności na świeżym powietrzu. Znajdują się tu ścieżki spacerowe, edukacyjne, ale także kondycyjne, specjalnie przygotowane dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.
Dla najmłodszych przewidziano tutaj place zabaw, a w pobliżu zabytkowej leśniczówki polana, która może służyć różnym aktywnościom i rekreacji. Warto także wspomnieć o znajdującym się w pobliżu Parku Kultury i Rozrywki w Powsinie oraz Ogrodzie Botanicznym PAN.
A jeżeli poszukujecie kolejnych, ciekawych miejsc służących rozrywce i rekreacji w pięknym otoczeniu, lub po prostu chcecie lepiej poznać ciekawe zakątki Warszawy, zachęcamy do zaglądania na stronę Kurier Warszawski.