Nie bój się mówić otwarcie o problemie z alkoholem bliskiej Ci osoby. Dzięki temu walczysz o zdrowie nie tylko uzależnionego, ale i swoje. Nie wolno zapominać, że jako krewni czy nawet przyjaciele ludzi zmagających się z nałogiem jesteśmy współuzależnieni. Bliscy osoby z chorobą alkoholową, muszą przygotowani, że walka z tą z sytuacją będzie wymagać ogromnej determinacji i poświęcenia mnóstwa czasu. Musimy za wszelką cenę przeprowadzić z głównym zainteresowanym konkretną, szczerą i fachową rozmowę. Do takiej dyskusji postaramy się Was przygotować poniżej.
„CHCESZ POMÓC SWOJEJ BLISKIEJ OSOBIE WYGRAĆ Z UZALEŻNIENIEM?KONIECZNIE PRZECZYTAJ TEN ARTYKUŁ DO KOŃCA„
Jak rozmawiać z alkoholikiem?
- Nie lej wody
Nie chodzi o to, aby komuś prawić jałowe kazanie, ani próbować go „nawracać”. Istotne jest, żeby powiedzieć stanowczo oraz bez ogródek, że w grę wchodzi poważna choroba, która wymaga leczenia tak samo jak każde inne dolegliwości atakujące nasz organizm. Warto być zdeterminowanym i przygotować się na to, że nasz rozmówca, który ma kłopot z alkoholem zwyczajnie będzie negować wszelkiego typu argumenty mu podstawiane pod nos, a nawet tuszować rzeczywistość i zaprzeczać faktom, jakie mu zaprezentujemy czy przypomnimy. To zupełnie normalne, ale nas jako uświadamiających uzależnionego w jego nałogu nie może to zdziwić czy zaskoczyć. Bądźmy twardzi, ale przy tym okażmy poszkodowanemu przez alkoholizm, że może na nas liczyć i z nim jesteśmy.
- Nie bój się szukać wsparcia
Jeżeli wiesz, że nie umiesz przeprowadzić rozmowy z członkiem rodziny czy bliską Ci osobą, lub może być ona dla Ciebie zbyt bolesna, to warto poszukać specjalistycznej pomocy. Rozmowa na temat uzależnienia wymaga nie tylko ogromnej dawki cierpliwości, ale również opanowania oraz dużej dawki empatii. Dla osoby, która pogrąża się w nałogu, często potrzebna jest natychmiastowa pomoc! Warto umówić się na wizytę u terapeuty lub psychologa zajmującego się przypadkami alkoholizmu – https://uzaleznienia-terapia.pl/. Doświadczenie oraz wiedza specjalistyczna przekazana w odpowiedni sposób to przepis na odpowiedni początek leczenia.
Kontakt do terapeuty – 785-966-565
W ten sposób zyskasz kompleksowe wiadomości odnośnie problemu, z jakim boryka się ktoś, kogo chcesz wesprzeć oraz być może zostaną Ci udzielone fachowe porady, jakie pozwolą Ci na owocne przeprowadzenie rozmowy. Zyskasz wiedzę, jak podejść do uzależnionego człowieka i na co kłaść szczególny nacisk, gdy już dojdzie do dyskusji.
- Nie daj się zwieść
Bardzo często osoby, które są w roli obserwatora i widzą na własne oczy, że ktoś bliski traci kontrolę nad alkoholem, starają się odwlekać rozmowę w czasie. Niektórzy w obawie, inni bo nie wiedzą jak się za to zabrać, jeszcze inni ponieważ łudzą się, że to minie samo. Niestety tak nie będzie. Nie możemy rezygnować z rozmowy, gdyż uzależniony bez wątpienia nie poradzi sobie z nałogiem sam. Oczekiwanie na lepszy moment rozwiązania problemu to klucz do pogłębienia choroby, nigdy nie będzie lepszego czasu na rozmowę niż na samym początku jej objaw. Unikniemy wtedy pogłębiania się uzależnienia i leczenie może przynieść efekty. Musisz przygotować się do tego, że bliska Ci osoba będzie kłamać lub nie przyjmować faktów do świadomości, przygotuj się na każdą ewentualność.
- Daj alternatywę
Jeszcze inną formą rozmowy z alkoholikiem, która może pomóc mu wyjść z uzależnienia jest zaprezentowanie konkretnej alternatywy. Zamiast picia- sport, nowa pasja, podróże, zmiana sytuacji życiowej czy zawodowej itp. Jeżeli wesprzemy uzależnionego, przedstawimy mu inne opcje, a także pomożemy mu w ich realizacji, być może łatwiej mu będzie zrezygnować z alkoholu. Wyniki leczenia w ogromnej mierze uzależnione są od motywacji do wyjścia z choroby.