Oszczędzaj nie tylko pieniądze ale i czas - dowiedz się jak działa wpłatomat!

Wpłatomaty są praktycznymi urządzeniami, które pozwalają na szybką i wygodną wpłatę pieniędzy na posiadany rachunek bankowy. Nie trzeba więc udawać się do oddziału banku, aby wpłacić pieniądze na swoje konto. Jak działa wpłatomat i co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Przygotowanie karty płatniczej i gotówki

Jak działa wpłatomat? Okazuje się, że w praktyce nie jest to zbyt skomplikowane. Na samym początku warto policzyć sumę do wpłacenia i sprawdzić stan posiadanych banknotów. Wpłatomaty nie przyjmują bowiem monet. Banknoty uszkodzone czy przedarte przez urządzenie nie są przyjmowane. Do autoryzacji wpłaty potrzebna jest ponadto karta płatnicza.

Niektóre urządzenia pełnią przy tym jednocześnie funkcję wpłatomatu i bankomatu. Wówczas trzeba na terminalu wybrać odpowiednią funkcję. Po włożeniu kary należy podać jej  numer PIN. Aby wpłacić pieniądze na swoje konto, nie trzeba więc znać na pamięć jego numeru.

https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/bankowosc-elektroniczna/bankomaty-i-wplatomaty

Jak działa wpłatomat?

Banknoty należy umieścić w odpowiednim okienku podawczym. System rozpoznaje ich obecność, zamyka okienko i liczy pieniądze. Wynik wyświetla się na ekranie urządzenia. Tutaj trzeba sprawdzić czy podana kwota zgadza się ze stanem faktycznym. Wpłatę można zaakceptować lub ją kontynuować do skutku. Dobrą praktyką jest niewpłacanie jednorazowo wszystkich banknotów.

Transakcja kończy się oczywiście po jej zaakceptowaniu. System na koniec pyta czy osoba użytkująca wpłatomat potrzebuje dodatkowo potwierdzenia przeprowadzonej operacji. Nie można też zapomnieć o zabraniu karty płatniczej. Warto też na wszelki wypadek zabrać wspomniane już papierowe potwierdzenie transakcji. Może się ono okazać przydatne podczas składania ewentualnej reklamacji.

Jak długo trwa księgowanie wpłaty?

W przypadku wpłatomatów, które są obsługiwane przez dany bank, wpłata na koncie pojawia się po zaledwie kilku sekundach od momentu jej zatwierdzenia. Cała procedura może nieco dłużej trwać w wpłatomatach należących do obcej sieci. Czasami do wyboru są dwie opcje – wpłata standardowa i ekspresowa. W wersji standardowej pieniądze pojawiają się na koncie docelowym do końca dnia, który następuje po dniu dokonania wpłaty. W przypadku trybu ekspresowego pieniądze są na koncie w ciągu zaledwie 30 minut od chwili dokonania transakcji we wpłatomacie. Taka usługa to jednak dodatkowy koszt w wysokości 5 złotych.

Wpłatomaty – czy korzystanie z nich jest darmowe?

Wiadomo już jak działa wpłatomat, ale czy jego obsługiwanie jest zupełnie darmowe, a może wiąże się z dodatkowymi opłatami różnego rodzaju? W większości banków wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie nie kosztuje nic. Dotyczy to przede wszystkim tych banków, które posiadają własne urządzenia tego rodzaju. W pozostałych bankach taka usługa kosztuje od 0.2 do 0.5 % wartości danej transakcji. W praktyce jest to więc od 2 do 5-6 złotych od każdego 100 złotych wpłaconych we wpłatomacie na własne konto bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here