ciężary

Wiele osób trenujących na siłowni i to nie tylko początkujących, zastanawia się, jak zaplanować swoje treningi – czy wybrać więcej ćwiczeń z użyciem wolnych ciężarach, czy ćwiczyć na maszynach? Oba rozwiązania mają swoje zastosowanie i mogą przynieść korzyści naszemu zdrowiu i sylwetce. Trzeba jednak wiedzieć, jak zaplanować swoje zajęcia oraz kiedy (na jakim poziomie wytrenowania) określony rodzaj ćwiczeń będzie optymalny.

Trening z wolnymi ciężarami

Wolne ciężary to m.in. sztangi, hantle czy kettlebells. Z punktu widzenia biomechaniki, praca z wolnymi ciężarami to najbardziej naturalny i fizjologiczny ruch organizmu. Korzystając z wolnych ciężarów, musimy koordynować pracę całego organizmu i wykonywać pracę z użyciem różnych grup mięśniowych, aby stabilizować pracę organizmu. Głównym atutem wprowadzenia do treningu ćwiczeń z użyciem wolnych ciężarów jest możliwość zaangażowania ogromnej ilości mięśni i większe zmęczenie organizmu. Poza tym angażujemy nie tylko mięśnie główne, ale również mięśnie stabilizatory i pomocnicze. Najpopularniejszymi ćwiczeniami z wolnymi ciężarami są przysiady, martwy ciąg, wyciskanie sztangi, wyciskanie żołnierskie, podciąganie na drążku, wiosłowania i ugięcia ramion. Część tych ćwiczeń można jednak wykonywać korzystając z maszyn. Największymi zaletami ćwiczeń z wykorzystaniem wolnych ciężarów są zmienność i różnorodność. Korzystając z wolnych ciężarów, możesz ustawiać najbardziej wygodną dla siebie drogę ruchu, pamiętając oczywiście o prawidłowej technice. Wolne ciężary umożliwiają wykonywanie ćwiczeń w domu i poza siłą i masą rozwiewają także koordynację i równowagę. Praca jest ukierunkowana na rozwój masy mięśniowej i siły. Ciało angażuje większą ilość mięśni niż w przypadku ćwiczeń na maszynach.

Trening na maszynach treningowych

Ćwiczenia na maszynach treningowych cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które rozpoczynają treningi na siłowni oraz wśród kulturystów, którzy zajmują się sportami sylwetkowymi i potrzebują szczególnej izolacji danego mięśnia (przykładowo osoby w trakcie rehabilitacji). Wykonywanie ćwiczeń izolowanych pomaga rozwinąć konkretny mięsień lub grupę mięśniową. Nadmierne izolowanie mięśni może spowodować zbytnie napięcie poszczególnych struktur doprowadzić do przykurczów oraz dysfunkcji aparatu ruchu. Niektóre maszyny umożliwiają utrzymywanie stałego napięcia ćwiczonych mięśni w każdym momencie ruchu, co znacznie zwiększa hipertrofię. Maszyny doskonale sprawdzają się również przy trenowaniu partii, które ciężko zaangażować przy ćwiczeniach z wolnymi ciężarami jak np. łydki. Poza samymi ćwiczeniami ogromny wpływ na naszą sylwetkę ma nasza dieta, którą można poprawić dzięki ofercie przygotowanej przez catering z dowozem Trójmiasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here