Współczesny rynek oferuje nam niezwykłą różnorodność karm dla psów, dlatego też wybór tej odpowiedniej może być dużym wyzwaniem. Zakup pierwszych lepszych chrupek nie jest najlepszym rozwiązaniem. Karma powinna być odpowiednio zbilansowana, pełnowartościowa i maksymalnie dopasowana do specyficznych wymagań zwierzęcia. Co wziąć pod uwagę przy wyborze psiej karmy?
Dieta dorosłego osobnika a żywienie szczeniaka
Zapotrzebowanie psa na kalorie i składniki odżywcze zmienia się w zależności od stanu fizjologicznego zwierzęcia. Ważnym kryterium podziału jest wiek. Szczenięta potrzebują zdecydowanie więcej białka, witamin i minerałów niż dorosłe osobniki. Zbyt szybkie przestawienie młodego psa na karmę dla dorosłych może powodować zahamowanie wzrostu lub spadek masy ciała.
Podobnie jest w przypadku starszych psów. U takich osobników znacznie zwalnia metabolizm, więcej komórek ulega katabolizmowi, pojawiają się problemy zdrowotne, zmienia się stan uzębienia itp. Karma dla seniorów powinna uwzględniać specyficzne wymagania psów w starszym wieku.
Pamiętajmy, żeby zawsze podawać karmę tak, jak napisano na opakowaniu.
Czy rasa ma znaczenie?
Psy małych ras mają dość szybki metabolizm, a ich zapotrzebowanie kaloryczne w stosunku do masy może być nawet o 60% wyższe niż u psów dużych ras. Karma dla małych psów powinna zawierać sporo lekkostrawnego białka oraz innych starannie wyselekcjonowanych składników, które utrzymają florę jelitową w odpowiedniej kondycji. W przypadku karmy suchej warto mieć na uwadze to, żeby chrupki nie były za duże.
Psy większych ras często borykają się z problemami ze strony układu kostno-szkieletowego. Pożywienie dla takich osobników musi być bogate w glukozaminę i chondroitynę – substancje, które wspomagają regenerację stawów.
Karma dla chorych psów
W przypadku niektórych schorzeń wymagane jest podawanie psu specjalistycznej karmy weterynaryjnej wzbogaconej o odpowiednie, starannie dobrane składniki. Na rynku znajdziemy pożywienie dla psów zmagających się m.in. z otyłością, cukrzycą, chorobami wątroby, chorobami dziąseł, zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi, czy też z niewydolnością nerek. Żywienie chorego psa należy skonsultować z weterynarzem.
Szczególną uwagę należy również zwrócić na dietę psa alergika. Pożywienie dla takiego pupila nie powinno zawierać żadnych składników alergizujących. W zależności od rodzaju alergii będą to różne mięsa, jaja, ryby czy składniki roślinne (np. soja, pszenica czy kukurydza).
Jakość przede wszystkim
Pożywienie dla psa powinno wyróżniać się doskonałą jakością. Mokra czy sucha karma dobrej jakości zapewni zwierzęciu odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Co więcej, pożywienie z wyższej półki będzie zdecydowanie smaczniejsze niż karma o niskiej jakości.
Przykładem dobrego jakościowo pokarmu jest karma sucha marki Brit oferowana przez sklep AquaelZoo. Propozycją są m.in. chrupki o smaku jagnięciny z ryżem przeznaczone dla dorosłych psów wszystkich ras – w tym dla osobników z wrażliwym przewodem pokarmowym. W składzie karmy znaleźć można między innymi dobrej jakości mięso, ryż brązowy, suszone jabłka, olej z łososia, wątróbkę z kurczaka, rozmaryn, wyciąg z ziół, czy też wyciąg z chrząstki.
Inną pełnoporcjową karmą dla psów jest Primordial o smaku wołowiny i makreli. W pożywieniu znajdują się takie składniki jak świeża makrela, ziemniaki, suszone mięso wołowe, siemię lniane, suszony granat oraz wyciąg z rozmarynu.
Żywienie psów ma ogromne znaczenie w kontekście ich zdrowia i samopoczucia. Swojemu czworonożnemu pupilowi należy podawać karmę maksymalnie dopasowaną do jego specyficznych wymagań.