Transakcja kupna mieszkania z rynku pierwotnego związana jest z wieloma kosztami. Musimy więc pamiętać o tym, że zakupienie lokalu to nie tylko jego cena, ale także różne dodatkowe opłaty. Na co musimy się jeszcze przygotować?

W wielu przypadkach zakupienie mieszkania jest największym wydatkiem w życiu. Zwykle to koszt kilkuset tysięcy złotych. W związku z tym wielu zainteresowanych nabyciem lokalu decyduje się na kredyt mieszkaniowy. Jednak nawet wtedy, gdy dysponujemy gotówką, musimy ponieść inne koszty związane z transakcją.

Koszty notariusza

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że każda transakcja zakupu i sprzedaży nieruchomości musi być potwierdzona notarialnie. Maksymalne wynagrodzenie notariusza wyznaczone jest w przepisach, a dokładnie taksie notarialnej wydanej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564).

Wysokość wynagrodzenia notariusza wynosi na ogół od 100 złotych do maksymalnie 10 000 złotych. Zależne jest ono od wartości nieruchomości, dlatego im jest ona droższa, tym więcej zapłacimy.

Księga wieczysta

W przypadku nowych nieruchomości konieczne jest otwarcie księgi wieczystej. To koszt 60 złotych. Musimy także dokonać wpisu dotyczącego prawa własności. Wiąże się to ze stałą opłatą wynoszącą 200 złotych.

W przypadku kredytu na mieszkanie konieczne będzie uzyskanie odpisu aktu notarialnego. Cena odpisu ustalana jest indywidualnie przez notariusza, ale najczęściej nie jest ona wyższa niż około 20 złotych za stronę.

Koszty kredytu

Jeśli interesują nas mieszkania w Poznaniu na sprzedaż lub też w innych miastach i chcemy zakupić miasto na kredyt, w takim przypadku musimy również przygotować się na różne opłaty.

Przy kredycie konieczny jest wpis hipoteki w księgę wieczystą, który kosztuje 200 złotych. Należy również uiścić podatek od czynności cywilnych za ustanowienie hipoteki zwykłej w wysokości 250 złotych.

W przypadku kredytu musimy też często ponieść koszty związane z ubezpieczeniami. Niekiedy trzeba również założyć dodatkowe konto bankowe do spłacania kredytu, co jest też dodatkowym kosztem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here