Pomysły na odnowienie boazerii

Boazeria – tak jak każdy element wyposażenia wnętrz – z czasem żółknie i przestaje wyglądać estetycznie. Wiele osób decyduje się jednak na odnawianie boazerii, a nie jej zrywanie. W jaki sposób to zrobić, aby boazeria zyskała nowy odmieniony wygląd? Oto kilka praktycznych porad.

Przygotowanie boazerii do odnawiania

Stara boazeria, która była lakierowana kilkanaście lat temu, nie wygląda już tak estetycznie. Nie trzeba jej od razu zdzierać, aby przeprowadzić gruntowny remont wnętrza. Boazerię można z powodzeniem odmalować i sprawić, że będzie ona wyglądała zupełnie inaczej.

Działania zmierzające do odnawiania boazerii należy rozpocząć od poszczególnych czynności:

  • szlifowanie powierzchni wierzchniej – dzięki temu pozbędziemy się starego lakieru. Szlifowania najlepiej dokonać papierem ściernym, aby zbyt mocno nie uszkodzić struktury drewna. Taki szlif sprawia, że farba lub nowa powierzchnia lakieru będzie lepiej przylegała do drewnianej nawierzchni. 
  • oczyszczanie – tym sposobem pozbędziemy się nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń, a także pozostałości po szlifowaniu. Czyszczenia odnawianej boazerii można dokonać rozpuszczalnikiem lub innym detergentem. Warto również całość odkurzyć. 
  • szpachlowanie ubytków – również na drewnianej powierzchni mogą pojawić się dziury. Najlepiej zaszpachlować takie ubytki specjalnie do tego przeznaczonym produktem do drewna. Po wyschnięciu zaszpachlowaną nawierzchnię należy wyszlifować. Po takim działaniu warto kolejny raz oczyścić powierzchnię boazerii. 

Kilka sposobów na odnawianie boazerii

Farba, bielenie czy lakierowanie? Sposobów na odnawianie boazerii jest kilka, a wybór ostatecznego środka zależny jest od stylu, jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu. 

Tutaj trzeba zastanowić się, jaką metodę renowacji chcemy wybrać, aby na przykład osiągnąć skandynawski, rustykalny lub retro styl. 

1. Farba do odnawiania boazerii

Niewątpliwie najpopularniejszym sposobem na nowy wygląd desek na ścianie, jest ich pomalowanie. Można wybierać spośród wielu kolorów, ale zdecydowanie najlepiej sprawdzają się jasne barwy: biała lub szara, które rozświetlają wnętrze i dodają mu przytulności. Ponadto farba dedykowana renowacji boazerii bardzo dobrze kryje i nie powoduje nieestetycznych smug. 

2. Lakierowanie boazerii

Po wyszlifowaniu starej warstwy boazerię można ponownie polakierować, ale ładniejszym i estetyczniejszym środkiem do drewna. Do odnawiania boazerii najlepiej sprawdzą się bezbarwne lakiery do drewna, które nie zmieniają struktury desek, a tworzą na nich skuteczną warstwę ochronną. Taki preparat może być błyszczący, matowy lub półmatowy. Jest to bardzo naturalny sposób na renowację boazerii, gdyż podkreśla usłojenie i kolor drewna. Tutaj jednak trzeba bardzo mocno przyłożyć się do szlifowania, dlatego jest to zajęcie pracochłonne i wymagające. 

3. Bielenie boazerii

Bielenie pozwala uzyskać prowansalski styl renowacji boazerii. Bielenie rozmywa farbę, dzięki czemu np. uwydatnia wygląd słojów. Aby uzyskać taki efekt, boazeria musi zostać dokładnie oczyszczona i pozbawiona lakieru. Do odnawiania boazerii takim sposobem możemy użyć specjalnego preparatu do bielenia lub wosku wybielającego. 

Kierując się zasadą zero waste – odnawiaj, a nie wymieniaj na nowe. Boazeria po renowacji zyska nowy blask, a jej odświeżony wygląd pozytywnie wpłynie na wnętrze. Odnawianie boazerii wydobędzie jej naturalny kolor lub go zmieni. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here