Wynajem hali namiotowej opłacalne jest ze względu na czas i pieniądze. Postawienie namiotu jest również dużo łatwiejsze, pod kątem prawnym. Wedle przepisów hala namiotowa nie stanowi budynku ani obiektu małej architektury, a więc jej postawienie rządzi się swoimi prawami.

Wedle prawa, możemy postawić halę namiotową w wybranym miejscu na 120 dni. Po tym czasie należy zdemontować konstrukcję lub przenieść ją w inne miejsce. Często ta odległość wcale nie musi być duża, wystarczy przesunąć namiot o kilka metrów. Jest to szczególnie ważna informacje dla firm, które tymczasowo potrzebują hurtowni lub magazynu do przechowania sprzętu. Pozwolenia oczywiście nie są konieczne, ale należy zgłosić rozstawienie hali namiotowej w Urzędzie Miasta.

Pozwolenie na budowę

Sprawa całkiem inaczej wygląda, jeżeli chodzi o postawienie hali na dłużej niż 120 dni. Tutaj już musimy się ubiegać o pozwolenie na budowę i załatwić liczne formalności, takie jak projekt budowy, zatrudnienie kierownika budowy i inspektora oraz załatwienie wszelakich pozwoleń. Czas uzyskania pozwolenia może sięgać nawet do 90 dni. Kiedy decyzja jest prawomocna, możemy zgłosić gotowość do robót, których rozpatrzenie trwa około tygodnia. W zgłoszeniu musimy również zawrzeć, kiedy rozpoczniemy budowę oraz kiedy zakończy się cały proces. To rozwiązanie najczęściej jest stosowane przez firmy zakładające boiska sportowe, hale sportowe, które potrzebują stałej lokalizacji. W przypadku namiotów imprezowych polecamy, aby zmieniać lokalizację, co jakiś czas. Ten sposób zdecydowanie wymaga mniej formalności i problemów.

Ponad to wszystkie budynki muszą być oddalone od granicy z terenem sąsiada o przynajmniej 3 metry.  Nie tyczy się to hal namiotowych, ponieważ w świetle prawa namiot nie jest budowlą, tylko obiektem tymczasowym. Konstrukcja może znajdować się tuż obok sąsiedniej działki i wszelakie przepisy restrykcyjne ich nie dotyczą. Z tego względu hale namiotowe możemy ulokować niemal wszędzie.

Zalety hal namiotowych

Warto zdecydować się na halę namiotową również z innych względów. Montaż możliwy jest praktycznie w każdym miejscu, w każdych warunkach atmosferycznych, a i podłoże może być dowolne.  Niezwykłym atutem jest ich mobilność i swoboda przenoszenia. Koszty utrzymania są o wiele niższe niż te ponoszone w przypadku budynków – np. brak podatku, remontów – wystarczy, tylko raz na kilka lat wymienić plandekę.

Źródło: DAS COMPANY – Pawilony ogrodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here