Technologia AdBlue

0
885

AdBlue, ciekły roztwór mocznika, jest wtryskiwany przed specjalnym katalizatorem do pojazdów z układami SCR w celu zmniejszenia emisji tlenków azotu. Tam reaguje z zanieczyszczeniami i przekształca je prawie całkowicie w parę wodną i nieszkodliwy azot.

Gdy dodatkowy zbiornik AdBlue jest pusty, nic nie działa: pojazdu z silnikiem wysokoprężnym nie można już uruchomić. Więc rozwiązanie trzeba uzupełnić- a to jest dość trudne w przypadku niektórych samochodów.

Te zbiorniki AdBlue z obecnych pojazdach z systemu SCR mają pojemność pomiędzy 8 do 33 litrów. Ponieważ zużycie AdBlue wynosi od trzech do pięciu procent zużycia paliwa, zbiornik AdBlue należy uzupełniać co około 5000 do 15 000 kilometrów, w zależności od konfiguracji układu wydechowego i warunków pracy.

Jednak w idealnym przypadku ilość przewożona w zbiorniku w przypadku modeli samochodów jest dobrana w taki sposób, aby tankowanie AdBlue z dystrybutora przebiegało w ramach regularnych przeglądów warsztatowych.

Pojazdy te są zwykle wyposażone w system kontroli poziomu napełnienia, który zachęca kierowcę do uzupełnienia płynu, jeśli poziom AdBlue jest zbyt niski lub jeśli pozostały zasięg wynosi 2400 kilometrów, i pokazuje pozostały zasięg.

Jeśli, wbrew ostrzeżeniom, silnik nie zostanie uzupełniony w odpowiednim czasie, sterownik silnika nie pozwoli na jego ponowne uruchomienie, jeśli dopływ AdBlue jest całkowicie wyczerpany. Środek ten jest konieczny ze względu na regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska.

W rzeczywistości dystrybutory AdBlue do samochodów stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy producenci samochodów zezwalają również na uzupełnianie paliwa przy pompach AdBlue do ciężarówek. Informacje na ten temat najłatwiej jest odszukać w instrukcji obsługi pojazdu. Ze względu na znacznie większe natężenie przepływu przy pompach AdBlue do samochodów ciężarowych należy tutaj bardzo ostrożnie tankować.

Dystrybutor AdBlue można zakupić w wielu punktach sprzedaży. Na rynku panuje obecnie wysoki popyt na tego typu produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here