Jak uczyć się języka w czasie wolnym

Najbardziej efektywne metody uczenia się języka obcego zakładają bezstresową atmosferę i dobry humor. Dlaczego więc nie uczyć się podczas wypoczynku i zażywania rozrywki? W jaki sposób to robić, by nie tylko faktycznie dobrze się bawić, ale też przyswajać nowe słówka lub struktury gramatyczne?

Angielski a oglądanie filmów

Można wykorzystać trzy metody, czyli naukę podczas oglądania filmów i seriali, przyswajanie języka podczas czytania lub w czasie spotkań towarzyskich, nie tylko osobistych, ale także internetowych. Obecnie wiele filmów oraz seriali nie ma dubbingu i oczywiście można zrezygnować z takiej pozycji, ale o wiele lepszym pomysłem będzie oglądanie w oryginale, zwłaszcza jeśli chcemy przy okazji nauczyć się angielskiego i to nie tylko w zakresie, jaki mieliśmy w szkołach.

Im więcej oglądamy, tym więcej słów i zwrotów, a także całych struktur zapamiętujemy. Utrwalają się one wprost samoczynnie przez nasz mózg, chociaż oczywiście można robić notatki.

Jak uczyć się angielskiego przez czytanie książek?

Wiele książek można dostać tylko w oryginalne lub w angielskim przekładzie. Trzeba jednak pamiętać, że taki angielski jest już bardziej zaawansowany. Można się go uczyć zazwyczaj na zasadzie rozumienia z kontekstu, czyli nawet jeśli nie znamy jakiegoś słowa, to możemy je poznać dzięki innym, które je wyjaśniają bądź przybliżają.

Jeśli jesteśmy na początkowym etapie nauki języka, to można zacząć od książek dla dzieci, które zawierają ilustracje opisujące, co się na nich znajduje. Wtedy na pewno będzie nam łatwiej zapamiętać wiele nowych słów i zwrotów, podobnie jak dziecko uczy się języka rodzimego przez czytanie.

Angielski przy herbatce lub grze

Sieć daje nam mnóstwo możliwości kontaktu z obcokrajowcami i to można wykorzystać częściowo do nauki języka, ale zarazem do zaspokojenia potrzeby wartościowego towarzystwa. Istnieją nawet grupy zrzeszające ludzi, którzy chcą się uczyć przez kontakty internetowe.

Z obcokrajowcami można się także oczywiście spotykać, jedynie umawiając w sieci przez specjalne portale. Podczas takich spotkań po prostu poznajemy się bliżej, czy też w coś gramy, a przy okazji mamy kontakt z żywym językiem oraz kimś, kto od razu nas poprawi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here