Konfrontowanie swoich umiejętności z dziką naturą to wspaniała przygoda, która bez wątpienia bywa niezwykle wymagająca dla wszystkich miłośników survivalu lub bushcraftu. Trzeba jednak przyznać, że jest to świetna forma spędzania wolnego czasu, dzięki której możemy odkryć zupełnie inny świat i po prostu odpocząć od multimediów, internetu i technologii. Warto więc zastanowić się na takim wypadem i biwakiem z najbliższymi – chociaż jeden raz w ciągu roku.
Nie można jednak zapominać o niezbędnym wyposażeniu, dzięki któremu zabierzemy wszystko, czego potrzebujemy. Oczywiście bushcraft to sztuka minimalizmu, lecz w przypadku survivalu pojawia się już ogrom akcesoriów i narzędzi, które pozwolą nam przeżyć w lesie przez wiele dni w sposób zadowalający. Gdzie jednak to wszystko zapakować? Odpowiedzią jest plecak survival, który powinien stanowić podstawowy asortyment każdego miłośnika przygód. Jak wybrać odpowiedni model? Prezentujemy trzy podstawowe kroki.
1. Wielkość i pojemność
Żeby wszystko ze sobą zabrać, plecak survival powinien być odpowiednio duży. Nie może być on jednak zbyt duży, byśmy w ogóle poradzili sobie z tym, by go ze sobą zabrać. Można zatem powiedzieć, że stoimy przed bardzo dużym wyzwaniem, a decyzja będzie rzutować na nasz komfort lub bezpieczeństwo. Pojemność plecaka powinna być maksymalnie duża i dostosowana do naszych możliwości fizycznych. Wyprawy muszą być przemyślane, dlatego nie można pochopnie wybierać wyposażenia. Przymierz kilka plecaków, by przekonać się, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.
2. Ilość kieszeni i przegródek
Im więcej, tym lepiej. Posegregowane wyposażenie to gwarancja wygody eksploatacji. W końcu nikt nie lubi szukać niezbędnego przedmiotu w ogromnej ilości przegródek, gdy sytuacja jest niemal kryzysowa. Plecak survival musi zatem dysponować zarówno wieloma przegródkami wewnątrz głównej komory, jak i kieszeniami ulokowanymi na zewnątrz, by w razie potrzeby mieć pod ręką niezbędne akcesoria, komponenty i narzędzia.
3. Możliwość rozbudowy
Każda wyprawa jest inna. Plecak survival możesz zabrać ze sobą nie tylko na wielodniową przeprawę po dzikich lasach, ale również na mniej wymagające wycieczki, np. podczas zdobywania szlaków górskich. Analogicznie nie potrzebujesz w takich miejscach całego asortymentu dla zawodowców, więc nie musisz mieć tak dużego plecaka. Powinien więc posiadać on możliwość rozbudowy lub demontażu kieszeni. Renomowani producenci zapewniają zazwyczaj zestawy, które można przymocować na specjalnych klamrach lub szlufkach, co jest niezwykle wygodną alternatywą dla zamków.