Wielokrotnie zdarza nam się o coś prosić, czegoś oczekiwać. Potrzebujemy czegoś zarówno w środowisku formalnym, jak i codziennym. Czasem jednak te nasze prośby nie są realizowane. Z czego to może wynikać? Najprawdopodobniej stąd, że nie zostały właściwie wypowiedziane. Jak zatem prawidłowo prosić, aby otrzymać?
Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-napisac-prosbe/
Proś stanowczo i konkretnie
Jednym z powodów dlaczego nasze prośby nie stają się zrealizowane jest fakt, że źle je wypowiadamy. Absolutnie nie chodzi tutaj o dykcję czy ton głosu, ale sposób, w jaki komunikujemy o naszej prośbie. Wiele osób ma podejście tzw. ofiary i prosząc o coś, automatycznie wydziela energię, aby jej nie pomagać. Są również takie osoby, które tak zagmatwają swój przekaz, że właściwie nie wiadomo, o co im chodzi i czego oczekują. To dlatego tak ważne jest, abyśmy przed wypowiedzeniem prośby wiedzieli, czego tak naprawdę chcemy. Dzięki temu będziemy mogli w sposób bardzo stanowczy i konkretny wypowiedzieć tę prośbę. To sprawi, że osoba, która o tej prośbie usłyszy będzie dokładnie wiedziała czego od niej wymagamy i na jakim polu może nam pomóc.
Bądź asertywny!
Ta zasada w kierowaniu prośbami wydaje się jakby mało powiązana. Co bowiem asertywność ma do wypowiadania swoich próśb. Okazuje się, że ma bardzo wiele. Najpierw należy wspomnieć czym jest ta asertywność, jak należy ją rozumieć. Otóż to nie jest tylko i wyłącznie umiejętność mówienia ,,nie’’. To również akceptacja tego, że ktoś może mieć inne zdanie niż my i to wcale nie oznacza, że jest ono gorsze. Tak więc jeśli kogoś o coś prosimy, to powinniśmy liczyć się z tym, że osoba, w kierunku której skierowaliśmy prośbę nie musi zgadzać się na naszą prośbę, a może odmówić. Nie ma w tym nic złego, musimy uszanować czyjąś decyzję.
Podobnie jest w innej kwestii – a mianowicie odnośnie mówienia ,,nie’’. Jeśli dana osoba pomogła nam, to nie oznacza to, że mamy jej być posłuszni do końca życia. Takie osoby wykorzystują fakt, że pomogły i oczekują, że stale będziemy się za to odwdzięczać. Jeśli podziękowałaś za pomoc to wystarczy i jeśli nie chcesz nie musisz odwdzięczać się w nieskończoność.
Przeczytaj też: http://www.rehaform.pl/pomysly-na-dania-z-kaszy-peczak/